top of page

Украинская афёра, охмурения мира, потерпела фиаско.В отличии

реального отвода тяжёлого вооружения, со стороны  Донецкой и Луганской областей, и полное бездействие, в связи с этим руководства Украины.

 

Украинская афёра, охмурения мира, потерпела фиаско.

 

 

Aфёры, не прекращаются и давление на Россию, продолжаются, как и начатая президентом Украины Порошенко, новая:

 принятый закон. поддержали во 14 июля 265 парламентариев на заседании Верховной рады, при необходимом минимуме в 226 голосов (от голосования отказалась «Радикальная партия» Олега Ляшко).     Кто кого обманул и знали ли депутаты Украины то, за что проголосовали? А если знаете, почему не обнародуйте? Реален лишь отвод войск ДНР И ЛНР

  Aфёры, не прекращаются и давление на Россию, продолжаются, как и начатая президентом Украины Порошенко, новая:

 принятый закон. поддержали во 14 июля 265 парламентариев на заседании Верховной рады, при необходимом минимуме в 226 голосов (от голосования отказалась «Радикальная партия» Олега Ляшко). 

 

Предъистория  документов в Верховной Раде,

 при попытке Украиной, выполнить соглашения Минск2,

    а точнее, фактически избежать, его выполнение, путём применения взаимоисключающих условий в документе( то есть сама суть, основа и логический смысл выполнения соглашения Минск 2 теряются ) 16.09.2014родился документ, в 1статье, которого отсутствовали слова:

 решением руководителя Антитеррористического центра,

 

Которые, в последствии появляются,

Депутаты голосуют,

Представители  районов Донецкой и Луганской областей

Протестуют и под давлением, участников Минск2,

 

Порошенко вынужден отменить данный документ, по одной версии, а по другой смыслу, он или его команда, пытается смошенничать 

и представить миру документы, в которых и смысл разниться и легитимность неясна.

Кстати, соответствующая запись в конституции Украины, так и не появилась, как и

нет однозначного понимания в документах на сайте Верховной Рады.

И это лицо Украины? Мошенничество?

И мы Европейцы, должны садиться за стол переговоров с шулером?

Где собственное Уважение?

Как после этого можно доверять этому человеку, если боевиков своей страны, он называет российскими?

Даже Австралийский премьер - министр, их называет про-российскими.

 У Порошенко, то войска России на границе, то на территории Украины, то вторжение началось. 

              Если бы человек, в любой компании, так себя запятнал, то никто, к его словам не относился бы серьёзно.  Такое, же отношение было бы к тому, кто ему бы вторил. И это даже не факт, это даже больше, чем факт, так и есть на самом деле, с точки зрения всех людей ( не побоюсь этих громких слов), исключая, конечно разных негодяев и людей, с психическими отклонениями(этих всегда от3 до13%).

В этой связи, только, исходя из политических соображений, возможен дальнейший диалог.

Мы люди этого не воспринимаем, ни под какими предлогами.

 

Интересно, а другие кто? Инопланетяне? -Да, если не могут обосновать.

Только удостоверившись воочию и лично, готовы поверить и Президенту Порошенко и скомпрометированной Украине,

Поэтому либо реальные фактические действия Украины, либо, существенные фактические гарантии, от симпатизирующих им.

  Считаете, что Украина выполнит условие и желаете наше участие, в этой клоунаде, то гарантируете Уважаемые( да люди, приходиться признавать, что иногда психи, могут быть,-Уважаемыми), будьте гарантами. Нет, тогда и смысла собирать Минск3, тоже нет, всё просто мы Вам верим, как гарантам: вышлите документ на согласование, определяемся с суммой сделки и  всё приятная встреча разумных людей, без 17 часового марафона, по промывке мозгов, при абсолютно разных интересах.(в итоге не работающий документ)

       Или обсудим ввод касок и дальнейшую судьбу этой много страдальной земли, с не суверенным правительством.( кстати, в печати был обнародован, возможный сценарий)

 

Как то так, решили бы люди, а остальные посмотрим, что решат.

 

Однако, что мы видим на сегодня? А ни чего не видим: документов нет, поэтому за что проголосовали депутаты, неизвестно.

    А, по выше изложенному, данное голосование равно 0,

В отличие, с реальным отводом тяжёлого вооружения, со стороны  Донецкой и Луганской областей, и полное бездействие, в связи с этим руководства Украины.

 

Вот, что писали пол года назад:

 

 

16 сентября ВР Украины приняла два закона: освободила ополченцев от уголовной ответственности и дала Донбассу особый порядок самоуправления. Также, согласно документу, государство должно гарантировать право использования русского или любого другого языка в общественной и частной жизни, изучение и поддержку русского и любого другого языка, их свободное развитие и равноправие. Кроме того, проектом закона предлагается назначить на 7 декабря внеочередные местные выборы в отдельных районах Донбасса.

 

 

 

Приводим текст закона языком оригинала.

Закон України

Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей

Цей Закон визначає тимчасовий порядок організації місцевого самоврядування, діяльності органів місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей з метою створення умов для якнайшвидшої нормалізації обстановки, відновлення правопорядку, конституційних прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, створення умов для повернення жителів до вимушено залишених місць постійного проживання, їх реінтеграції, а також для відновлення життєдіяльності у населених пунктах у Донецькій та Луганській областях та розвитку територій.

Стаття 1. Згідно з цим Законом тимчасово, на три роки з дня набрання цим Законом чинності, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села в межах території, визначеної рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі – окремі райони Донецької та Луганської областей).

Стаття 2. Законодавство України в окремих районах Донецької та Луганської областей на період дії особливого порядку місцевого самоврядування діє з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Стаття 3. Держава гарантує відповідно до закону недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності та покарання осіб – учасників подій на території Донецької, Луганської областей.

Органам влади та їх посадовим (службовим) особам, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності забороняється дискримінація, переслідування та притягнення до відповідальності осіб з приводу подій, що мали місце у Донецькій, Луганській областях.

Стаття 4. Держава гарантує відповідно до Закону України "Про засади державної мовної політики" право мовного самовизначення кожного жителя в окремих районах Донецької та Луганської областей щодо мови, яку вважає рідною, вибору мови спілкування, вільного користування російською та будь-якою іншою мовою у суспільному та приватному житті, вивчення і підтримки російської та будь-якої іншої мови, їх вільний розвиток і рівноправність.

Органи місцевого самоврядування, місцеві органи виконавчої влади у спосіб і в межах повноважень, що передбачені Законом України "Про засади державної мовної політики", іншими законами України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяють в окремих районах Донецької та Луганської областей використанню російської та інших мов в усній і письмовій формі у сфері освіти, в засобах масової інформації і створюють можливості для їх використання у діяльності органів державної влади і органів місцевого самоврядування, в судочинстві, в економічній і соціальній діяльності, при проведенні культурних заходів та в інших сферах суспільного життя.

Стаття 5. В окремих районах Донецької та Луганської областей місцеве самоврядування здійснюється відповідно до Конституції та законів України відповідними територіальними громадами безпосередньо та через органи місцевого самоврядування.

Повноваження депутатів місцевих рад і посадових осіб, обраних на позачергових виборах, призначених Верховною Радою України цим Законом, не можуть бути достроково припинені.

В окремих районах Донецької та Луганської областей законами України запроваджується особливий порядок призначення керівників органів прокуратури і судів, який передбачає участь органів місцевого самоврядування у вирішенні цих питань.

Стаття 6. Для забезпечення узгодженої діяльності органів місцевого самоврядування та центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо забезпечення розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей Кабінет Міністрів України, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть укладати з відповідними органами місцевого самоврядування угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів.

Ініціатива стосовно укладення угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей належить відповідним органам місцевого самоврядування.

Для укладення угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей органи місцевого самоврядування подають до Кабінету Міністрів України, міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади пропозиції з питань розвитку окремих районів, що потребують вирішення Кабінетом Міністрів України, міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, реалізації спільних проектів уряду та органів місцевого самоврядування. Кабінет Міністрів України, міністерство, інший центральний орган виконавчої влади розглядає подані пропозиції та в десятиденний строк від дня одержання таких пропозицій відкриває процедуру консультацій з представниками органів місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей, заінтересованих суб'єктів господарювання, громадськості. Рішення про відкриття процедури консультацій приймається Кабінетом Міністрів України, міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, про прийняте рішення невідкладно інформується ініціатор укладення угоди, який забезпечує залучення до консультацій представників відповідних органів місцевого самоврядування, заінтересованих суб'єктів господарювання, представників громадськості.

У ході консультацій представники Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей, заінтересованих суб'єктів, представники громадськості готують проект угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей.

Угода щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей набирає чинності з дня її схвалення Кабінетом Міністрів України, міністерством.

Кабінет Міністрів України контролює виконання органами виконавчої влади укладених угод щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей, заслуховує їх звіти, вживає відповідно до закону заходів до забезпечення виконання сторонами укладених угод.

Стаття 7. Держава надає підтримку соціально-економічному розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей.

Державна підтримка полягає у запровадженні законом відмінного від загального економічного режиму здійснення господарської та інвестиційної діяльності, спрямованого на відновлення об'єктів промисловості, транспортної та соціальної інфраструктури, житлового фонду, переорієнтацію промислового потенціалу, створення нових робочих місць, залучення інвестицій і кредитів для відновлення та розвитку об'єктів, розташованих в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Для впровадження сталого соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей Кабінет Міністрів України відповідно до Закону України "Про державні цільові програми" затверджує державну цільову програму, в якій визначає заходи, завдання та показники, спрямовані на створення умов для комплексного та збалансованого територіального розвитку, відновлення виробничого та експортного потенціалу, забезпечення ефективного використання ресурсного та промислового потенціалу, потреб населення відповідних територій у високотехнологічній конкурентоспроможній екологічно чистій продукції, високоякісних послугах, створення сприятливого середовища для залучення інвестицій та оптимального здійснення інвестиційної діяльності, розширення сфери застосування праці шляхом створення нових робочих місць.

У законі про Державний бюджет України щороку передбачаються видатки, що спрямовуються на державну підтримку соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей. Україна гарантує визначення таких видатків загального фонду Державного бюджету України захищеними видатками, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень.

Стаття 8. Органи виконавчої влади сприяють розвитку в окремих районах Донецької та Луганської областей транскордонного співробітництва, спрямованого на вирішення спільних проблем розвитку, посилення та поглиблення добросусідських відносин між територіальними громадами, органами місцевого самоврядування окремих районів з адміністративно-територіальними одиницями Російської Федерації на основі угод про прикордонне співробітництво, що укладаються територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади України та територіальними громадами у межах компетенції, встановленої законом.

Стаття 9. В окремих районах Донецької та Луганської областей рішенням міських, селищних, сільських рад створюються загони народної міліції, на які покладається реалізація завдання з охорони громадського порядку в населених пунктах цих районів.

Координація діяльності загонів народної міліції з охорони громадського порядку в населених пунктах здійснюється відповідним сільським, селищним, міським головою.

Загони народної міліції утворюються на добровільних засадах із числа громадян України, які постійно проживають у відповідних населених пунктах окремих районів Донецької та Луганської областей.

Загони народної міліції під час охорони громадського порядку реалізують повноваження, передбачені для них законами України.

Про утворення та діяльність загонів народної міліції сільський, селищний, міський голова інформує місцеве населення через засоби масової інформації.

Стаття 10. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України призначити позачергові вибори депутатів районних, міських, районних у містах, селищних, сільських рад, сільських, селищних, міських голів в окремих районах Донецької та Луганської областей на неділю, 7 грудня 2014 року.

Кабінету Міністрів України в межах повноважень вжити невідкладних заходів щодо забезпечення фінансування позачергових виборів, що призначені абзацом першим цього пункту, за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету України.

3. Кабінету Міністрів України невідкладно за участю органів місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроекти та забезпечити прийняття підзаконних нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.

helpsoc 10.07.15

Please reload

Новости социальной жизни, info help news, Хроника получения пособий. HELPSOC Социальная инфо помощь в Латвии, Новости, news online, news  ru, последнии новости 

bottom of page